Notulen vergadering donderdag 17 maart 2022
Tijd: 20.00 uur tot 21.30 uur
Locatie: Eikpunt, Duitslandstraat 4, Lent
1. Opening
De voorzitter heet iedereen welkom. Er volgt een korte voorstelronde.
2. Vaststelling van de agenda
De agenda zoals deze voorligt, wordt vastgesteld.
3. Mededelingen
- De volgende vergadering is op donderdag 21 april 2022 in het Eikpunt.
- Voor de volgende Lentse Lucht (aprilnummer eind maart) heeft de wijkraad voor de rubriek Lentgenoten een organigram gemaakt, met vacatures die open staan.
4. Reacties notulen vorige vergadering
De notulen worden vastgesteld zoals ze er liggen.
5. Ingekomen stukken
* Pro Persona Connect organiseert (in samenwerking met de Stip, Bindkracht en GGD) dit voorjaar een preventietraining over omgaan met psychische pijn (‘Voluit Leven’) in Nijmegen Noord. De training bestaat uit 8 bijeenkomsten en is bedoeld voor (jong-) volwassenen. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel dient men zelf het cursusboek (ca € 30,-) aan te schaffen. Meer informatie: https://propersonaconnect.nl/aanbod/cursussen/preventie/voluit-leven/
* Op 29 maart 2022 is de volgende netwerklunch voor Noord bij het Wooninformatiecentrum van de gemeente Nijmegen (Riet van Alebeekstraat 6 te Lent, naast de Aldi). Aan bod komen onder andere de stand van zaken woningbouw (wat is af, waar wordt nu gebouwd, wat gaat er nog komen), de voorzieningen (sport, onderwijs, medisch, winkels, etc.) en er worden locaties/thema’s benoemd die vanuit het sociaal domein actueel zijn. De penningmeester van de Wijkraad zal aanwezig zijn.
* Stichting Wetswinkel Nijmegen heeft sinds november 2021 een nieuwe locatie geopend in 'Voorzieningenhart De Ster' in Lent. De stichting geeft al zo'n 50 jaar juridisch advies aan mensen in en rondom Nijmegen. Mensen kunnen op spreekuur komen (zaterdagen, met oneven weeknummers, van 10.30 – 11.30 uur) en op basis daarvan schrijven zij adviezen die mensen verder kunnen helpen bij hun juridische problemen. De dienstverlening is geheel gratis en wordt uitgevoerd door vrijwilligers. Zie ook https://wetswinkelnijmegen.nl/
6. Infrastructuur:
a. Prins Mauritssingel, hoe staat het met het groenplan?
We hebben telefonisch contact gehad met de wijkregisseur fysiek. Hij gaat bij de projectleider informeren naar de stand van zaken over de bomen bij Thermion.
Wijkregisseur veiligheid (aanwezig bij deze vergadering) gaat navragen bij wijkregisseur fysiek wat de stand van zaken is van het groenplan en wat er gaat gebeuren met de populieren die gekapt zouden worden. Het duurt nu te lang voordat er een antwoord komt op deze vraag. Het zou een goed idee zijn als de projectleider van dit project zou aansluiten bij de wijkraadsvergadering.
Actie: Lid van Werkgroep Verkeer zal de gemeentelijke betrokkenen van Groen rechtstreeks benaderen, omdat zij bij de werkgroep Groen regelmatig aanwezig is geweest. (Zie verder ook expertbijeenkomsten Verkeer en Infrastructuur Lent).
b. Dorpensingel
De voorzitter van Wijkraad Lent is bij een bijeenkomst geweest in het Informatiecentrum Waalsprong, waarbij ook enkele wethouders aanwezig waren. Wijkraad heeft gevraagd waarom de Dorpensingel nog niet op de maquette is ingepland. Volgens de wethouder wordt dit jaar het bestemmingsplan gemaakt en zou de Dorpensingel dan mogelijk in 2023 aangelegd kunnen worden, maar er zijn nog geen garanties. In het verkiezingsprogramma van GroenLinks staat de Dorpensingel weer ter discussie, constateerden wij. Het plan staat nu wel op ‘mijn wijkplan’. https://nijmegen.mijnwijkplan.nl/ressen/project/ontwerp-dorpensingel-5
We moeten erop inzetten dat de Dorpensingel er komt; dit is van groot belang voor de doorstroming van het verkeer vanuit Bemmel, dat nu door de bebouwde kom van Lent rijdt. Wethouder van Nijmegen en wethouder van Lingewaard hebben een overeenkomst gesloten en Provincie Gelderland heeft er ook geld voor uitgetrokken. Het lijkt dus gewoon doorgang te kunnen vinden. Er zijn verschillende bijeenkomsten geweest voor bewoners. Het participatieproces leek zich vooral op Lingewaard te richten (bewoners Vossenhol, Bemmel) en bewoners van Lent werden er niet meer bij betrokken. Ook werden er steeds verschillende projectleiders aangesteld. We moeten de vinger aan de pols houden want de verkeerswerkgroep en wijkraad Lent, hebben zich samen met Ressen (gemeente Lingewaard) enorm ingezet om resultaat te bereiken.
Actie: Verkeerswerkgroep gaat een brief sturen naar de wethouder om te informeren naar de status.
c. Expertbijeenkomst verkeerssituaties héél Lent (2e vooroverleg: visie verkeersbeleid Waalsprong)
Werkgroep Verkeer is bezig met een overzicht van de knelpunten rondom infrastructuur in Lent. Hierbij zal worden meegenomen wat al eerder is onderzocht, zoals de problemen bij de Prins Mauritssingel. Dorpensingel wordt er ook in meegenomen. Eerder is door de werkgroepen Verkeer, Geluid, Luchtkwaliteit en Groen t.a.v. de Mauritssingel een uitvoerig advies gemaakt. Dit advies is door de voormalige wijkmanager herschreven en als document toegevoegd aan het advies van het college van B&W aan de gemeenteraad. Wijkraad Lent wil graag dat het eerdere advies als leidraad wordt gebruikt omdat hierin alle aspecten al goed zijn onderzocht en besproken met de werkgroepen en de paraplugroep. Wijkraad Lent heeft ook vragen over het onderzoek van Haskoning naar de haalbaarheid van een linksafslag vanaf de Waalbrug naar de Turennesingel (haar notitie van 24 februari 2022 Rapport links-afslag PMS Turennesingel Haskoning 24 februari 2022.pdf). Zie ook onze reactie op deze notitie: Reactie op rapport afslag linksaf PMS Turennesingel.pdf
Als het overzicht compleet is wordt een nieuwe bijeenkomst gepland door de wijkregisseur. Daarna willen we een vergadering met de nieuwe gemeenteraad en verkeersexperts, zodat er een plan van aanpak komt voor de infrastructurele problemen in Lent, waar ook de bewoners achter kunnen staan.
Actie: De wijkraad zal nagaan waarom de wijkraad, werkgroepen en participerende bewoners door de gemeente niet tijdig worden geïnformeerd over de laatste ontwikkelingen. De wijkraad, specifieke werkgroepen en andere Lentenaren hebben intensief meegewerkt aan het opstellen van het, maar de versie die naar de Raad is gegaan is aangepast, zonder overleg met de burgerparticipanten. Op Ibabs staat een versie ( conceptrapport ) met zelfs nog enkele veranderingen in de kantlijn. Wat (en waar) is de uiteindelijke versie en wat wordt er gedaan met de conclusies en de wensen/inbreng van de bewoners? Op 17 mei 2021 heeft de wijkraad Reactie wijkraad Lent op eindvoorstel 17 mei 2021 anoniem.pdf ingestuurd die niet op Ibabs is geplaatst en totaal is genegeerd!
d. Ontwikkelingen rond de Lentse Plas (Verkeersveiligheid en actuele ontwikkelingen)
Nog steeds kunnen automobilisten vanaf de noordkant (bij Pathé) over het snelfietspad rijden omdat de klappaal omlaag is gezet. Dit lijkt ons niet de bedoeling. De toegangsweg (het huidige snelfietspad) is immers niet geschikt voor autoverkeer en er staan ook verbodsborden voor gemotoriseerd verkeer. Aan het einde van dit jaar wordt het fietspad omgebouwd tot fietsstraat.
Actie: Wijkregisseur veiligheid pakt dit op met handhaving.
e. Spoordijktunnel
Wijkraad wil graag meer duidelijkheid over de mogelijkheden. Hoe wordt bepaald wat de onderzoekskosten zijn? Kan het onderzoek naar de haalbaarheid van een echte tunnel ook worden samengevoegd met andere onderzoeken, zoals bij de plaatsing van geluidsschermen? De schermen moeten ook door de gemeente betaald worden. Als zou blijken dat de kosten van onderzoek en uitvoering disproportioneel zijn om een echte tunnel te realiseren, dan zou de optie van alléén een herdenkingsmonument een alternatief kunnen zijn. Wijkraad wil wel graag een goede onderbouwing hiervan, omdat Lentenaren al vele jaren bezig zijn met de wens de spoordijktunnel in ere te herstellen.
Een onderzoek naar de mogelijkheden zou volgens de gemeente 250.000 euro gaan kosten. Gemeente vindt dit te veel. Sommige omwonenden hebben liever een veilig voetpad langs de spoordijk naar het station, omdat ze met een tunnel bang zijn dat er overlast komt, hangjongeren, onveilige leefsituaties, etc.
De insteek was om een doorgang te maken, daarmee zou je oud-Lent en nieuw-Lent met elkaar verbinden, maar als er een monument zou komen, zouden een aantal mensen in de omgeving dat een goed alternatief vinden.
7. Nieuwe buurten:
a. Vossenpels
Hier zijn veel ontwikkelingen. Er zal waarschijnlijk een klankbordgroep samengesteld worden vanuit de gemeente (door de projectleider). Er is een klankbordgroep van bewoners geweest, deze heeft zienswijzen ingediend. Wijkraad heeft ook zienswijzen ingediend over de ruimte voor sport, deze zijn afgewezen.
Actie: Wijkraad gaat navragen bij de gemeente of er een klankbordgroep wordt samengesteld.
b. Stadseiland Veur-Lent/Hoge Bongerd
Dit staat nu op pauze vanwege de stadspeiling. Klankbordgroep was niet tevreden over de vraagstelling van de peiling. Er zouden mensen meekijken die verstand hebben van statistiek, maar dat is niet gebeurd. We wachten de resultaten van de peiling af.
8. Stand van zaken burgerparticipatie
a. Wijkgericht werken
Op 10 maart 2022 was er een bijeenkomst op het stadhuis, met de wethouder (portefeuille wijken o.a.) afgevaardigden van verschillende wijkraden en gemeenteambtenaren. Thema was wijkgericht werken. Van de bijeenkomst wordt een verslag gemaakt dat wij nog zullen bespreken in de volgende wijkraadvergadering. De presentatie krijgen wij ook nog.
b. Gezamenlijke Werkgroep Burgerparticipatie Nijmegen
Een kerngroep uit het bestuur van de GWBN, bestaande uit vijf personen is bezig een ambitiedocument te maken over de uitgangspunten en wensen voor burgerparticipatie in Nijmegen in het kader van de Nieuwe Omgevingswet, die per 1 juli 2022 zal ingaan. Het bestuur van de GWBN heeft daarnaast onderhandelingen met de ambtenaren die een notitie burgerparticipatie aan het opstellen zijn en dat deze zomer zal worden aangeboden aan de gemeenteraad. Uiteindelijk is het de gemeenteraad die zal beslissen hoe de burgerparticipatie in Nijmegen vorm zal krijgen.
b. Project ‘Groene Hart Lent’
De gemeente heeft een projectleider aangesteld voor ’t Speelweitje/Dorpsplein. Samen met de werkgroepsleden zal gekeken worden naar de mogelijkheden, wensen en beschikbaar budget. Voorstel is een bijeenkomst te plannen. De wijkregisseur fysiek houdt hierover ook contact met de wijkraad. (Wijkraad: bijeenkomst is inmiddels ingepland op woensdag 20 april 2022, 20.00 uur op het Dorpsplein).
Een inwoonster van Lent heeft zich aangemeld als nieuw lid van de werkgroep. Zij is woonachtig aan het Dorpsplein en wil graag meedenken/doen. Verder is er vanuit de gemeente ook een projectleider aangesteld om te kijken naar de speelvoorzieningen. En is er contact geweest met een jongerenwerker om feedback te krijgen van jongeren voor bijvoorbeeld het basketbalveld. Ook is er een enquête gehouden. Er zijn ongeveer 140 reacties binnengekomen van mensen die het Project ‘Groene Hart Lent’ een goed plan vinden. Het staat nu ook op ‘mijn wijkplan’. https://nijmegen.mijnwijkplan.nl/lent/project/groene-hart-lent-t-speelweitje
9. Rondvraag
* Verkeerswerkgroep: er komt bij de Waalbrug aan beide kanten een fietspad voor beide richtingen. Is hier een tekening van? Wijkregisseur veiligheid gaat dit na.
* Werkgroep Luchtkwaliteit: Lentse Luchten is in gesprek met milieudefensie om subsidie aan te vragen voor o.a. meer fijnstofmeters. Zie ook https://www.samenmetenaanluchtkwaliteit.nl/projecten/lentse-luchten
Actie: Milieucentrum De Broeikas/Milieudefensie Nijmegen zou zich graag aansluiten bij GWBN. Zal ingebracht worden bij GWBN.
10. Actiepunten
* Wijkregisseur veiligheid vraagt bij wijkregisseur fysiek na hoe het staat met het groenplan rondom Prins Mauritssingel en kap van populieren.
* Wijkregisseur veiligheid vraagt na wat de plannen zijn voor het fietspad over de Waalbrug.
* Werkgroep groen Prins Mauritssingel benadert de projectleider groenplan Prins Mauritssingel en de wethouder die hiermee te maken heeft.
* Verkeerswerkgroep gaat informeren bij wethouder wat de status is van de Dorpensingel
* Wijkregisseur veiligheid kaart bij handhaving de situatie op het snelfietspad bij Pathé aan.
* Wijkraad vraagt bij gemeente na of het onderzoek naar de haalbaarheid van de doorgang bij het spoortunneltje gecombineerd kan worden met onderzoek voor de geluidsschermen.
* Wijkraad gaat bij gemeente navragen of er een klankbordgroep komt rondom Vossenpels.
11. Sluiting
De voorzitter sluit de vergadering.